Powrót
Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej

26-29.06.2011

"Taniec łączy narody" to hasło przewodnie XVIII Międzynarodowego Festiwalu Tańca, który rozpoczął się czwartek w Gorzowie. W ciągu najbliższych czterech dni, w kilku punktach miasta, wystąpi kilkanaście zespołów reprezentujacych 7 krajów Europy.

fotorelacja

http://www.festiwal.gorzow.pl/

XVII Międzynarodowy Festiwal Tańca

Gorzów 2010 25-29.06.2010

fotorelacja



http://www.festiwal.gorzow.pl/

XVI Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gorzów 2009

Gorzów 2009 26-28.06.2009

fotorelacja

http://www.festiwal.gorzow.pl/





XV Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Gorzów 2008" 13 - 16 czerwca 2008

PROGRAM XV Festiwalu

13 czerwca (piątek)

15:30 korowód i prezentacje na Starym Rynku - grupy przyjezdne

20:00 Koncert - "Witamy w Gorzowie"- Amfiteatr

14 czerwca (sobota)

9:30 spotkanie z Prezydentem Gorzowa - UM, tylko wybrane osoby

15:00 - 19:00 festyn i koncert zespołów przyjezdnych, bulwar nad Wartą

21:30-23:00 ognisko dla uczestników festiwalu, stadion OSIRu

15 czerwca (niedziela)

9:00 Msza św, w kościele 5 Braci Męczenników, ul. Pluty7 (Manhattan)

11:00-15:00 próby do koncertu galowego

18:00 Koncert Galowy

21:30-23:00 dyskoteka, DK "Chemik"



Źródło: http://www.maligorzowiacy.gorzow.pl/



XIV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów 2007

W niedzielę, 17 czerwca 2007 r., zakończył się trzydniowy XIV Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów 2007. Ostatniego dnia odbył się koncert galowy w gorzowskim Amfiteatrze. Na scenie można było zobaczyć tańce żywieckie, lubelskie, warmińsko - - mazurskie, irlandzkie, łowickie, lasowiackie, tańce Podhala i wiele innych.

Imprezę prowadził znany aktor seriali filmowych i scen warszawskich - Stanisław Jaskułka. Nie zabrakło dzieci i młodzieży w przebraniach różowych króliczków, pingwinów i marynarzy. Na zbliżający się wielkimi krokami początek wakacji różne grupy razem przedstawiły "Mix wakacyjny". Następnie mogliśmy wysłuchać kapeli Władysława Pogody - Kapela Lasowiacka. Natomiast młodych tancerzy mogliśmy zobaczyć nie tylko na scenie, ale i pod nią - uzyka udzielała się tez dzieciom, które przyszły wraz z rodzicami na występy.
Było to wspaniałe widowisko, zarówno dla oczu, jak i dla duszy - skomentowała widowisko tegoroczna maturzystka Dorota Szymańska, która brała udział w Festiwalu pierwszego dnia. Na koniec podziwiać można było grupy takie jak "Mali Gorzowiacy", "Buziaki", "Tirlitonki" z Kołobrzegu, "Awers" z Koszalina oraz "Iskierki" z Leszna. Impreza zakończyła się wręczeniem nagród i dyplomów oraz widowiskowym finałem. Należy pamiętać o wszystkich, dzięki którym impreza mogła zaistnieć. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku widowisko będzie tak samo udane.

tekst i foto: Danuta Kurzawska

Źródło: http://giik.pl/sprawozdania/391



Małgorzata Ziętek - "Jestem taki gazda wujek"


Ze Stanisławem Jaskułką, aktorem prowadzącym Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży w Gorzowie rozmawia Małgorzata Ziętek
(Spotykamy się w piątek, godzinę przed festiwalowym korowodem. Rozmawiamy w internacie Ekonomika, gdzie pan Stanisław mieszka razem z grupą młodzieży)

Który to już raz w Gorzowie?
- Najmniej piąty. Do Gorzowa ściągnęli mnie Maria i Krzysztof Szupilukowie na jubileuszowy koncert ich zespołu. Potem zaproponowali poprowadzenie festiwalu. Myślałem, że jak zawsze przy takiej imprezie, będę miał dużo pracy. Ale scenariusz był tak dopracowany, że poczułem się prawie bezrobotny. Potrzebny byłem tylko w szczególnych momentach. Spodobało mi się to.

Jest pan konferansjerem festiwalu?
- Nigdy nie miałem ambicji zostania konferansjerem. Wolę, jak nazywają mnie zapowiadaczem. Konferansjer jest osobą, która w pierwszym rzędzie kocha siebie, a potem widownię. A ja mam odwrotnie.

Długo przygotowuje się pan do gorzowskiej imprezy?
- Wcale! Tutaj wszystko jest doskonale zaplanowane. Od siebie daję tylko ciepłą informację o tym, co się będzie działo. Żeby dzieciaki poczuły się pewnie, a widownia przyjęła nas sympatycznie.

Kto wymyślił zapowiadacza gazdę?
- Samo wyszło. Wiedzieli, że pochodzę z gór, a że na festiwal przyjechały zespoły góralskie, padł pomysł: a może by tak gazda wujek zapowiadał? Garnąłem się do tej roboty, paliłem się do wyjść, ale reżyserzy stopowali: Niech pan zapowie cały blok panie Stasiu, a resztę zza kulis, żeby tylko widzowie wiedzieli, skąd są zespoły. Takie podejście bardzo mnie zdziwiło. Pomyślałem, po cholerę mnie tutaj poprosili, jeśli zza kulis mam robić za estradowy bufon. Dziś to rozumiem i w pełni akceptuję.
Foto Piotr Miler
Tekst w całości czytaj w Ziemi Gorzowskiej - zobacz pdf

Źródło:

http://www.ziemiagorzowska.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2342&Itemid=9



XIII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej - Gorzów 2006

Organizatorzy Festiwalu zapraszają do udziału dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne i zespoły różnych form tanecznych, działające w szkołach, domach kultury i innych placówkach całego kraju.
Ideą Festiwalu jest spotkanie dzieci, nauczycieli i instruktorów województwa lubuskiego i innych regionów naszego kraju, kochających taniec i muzykę. Wspólne koncerty, zabawy, spotkania służą pogłębianiu zainteresowań dzieci wartościami kultury, jak również inspiracji do czynnego uczestnictwa w ich rozwijaniu.
Celem festiwalu jest stworzenie możliwości zaprezentowania dorobku zespołów artystycznych w środowisku gorzowskim, wymiana pomysłów i doswiadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami artystycznymi oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży poprzez bezpośrednie kontakty z tańcem i muzyką.
Udział w imprezie moga wziąć dziecięce i młodzieżowe zespoły folklorystyczne i zespoły różnych form tanecznych (inscenizacja taneczna, widowisko taneczne, miniatura taneczna, taniec i piosenka), działające w szkołach, domach kultury i innych placówkach.
Wiek uczestników: od 7 do 19 lat (uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych).

XII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Gorzów 2005

17-19 czerwca 2005

"Roztańczona młodzież"

Od piątku do niedzieli (17-19 czerwca 2005) odbywał się w naszym mieście XII Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Gorzów 2005". Na tę okazję zjechało z Polski ponad 20 zespołów, nie zabrakło także gorzowskich "Buziaków" i "Małych Gorzowiaków".

Przez cały weekend na uczestników festiwalu czekały atrakcje przygotowane przez organizatorów, które umilały im czas wolny. Uroczyste otwarcie festiwalu nastąpiło w piątek, kiedy to młodzież przemaszerowała ulicami Gorzowa. Wieczorem natomiast w amfiteatrze odbył się koncert "Witamy w Gorzowie".

Następnego dnia przyjezdni mogli całe przedpołudnie korzystać z atrakcji Słowianki i zwiedzać nasze miasto. Później nadszedł czas na prezentacje taneczne w Teatrze im. Juliusza Osterwy. Na scenie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne oraz tańca nowoczesnego. Te ostatnie zebrały największe brawa gorzowskiej publiczności. Głównie dzięki efektownym strojom, barwnym makijażom i ciekawym układom tanecznym. Uśmiech nie opuszczał uczestników do samego końca. Dla tych młodych ludzi liczyła się przede wszystkim możliwość zaprezentowania swoich umiejętności.

- Układ, który dzisiaj zaprezentowałyśmy, ćwiczyłyśmy prawie rok - opowiada Marta z poznańskich "Iskierek". Po chwili dodaje z dumą zdobyte przez ich formację nagrody i wyróżnienia z minionych lat.

Imprezę poprowadził Stanisław Jaskułka, znany jako Zenek z serialu "Jedynki" - Plebania. Po koncercie na terenie OSiR-u odbyło się ognisko dla wszystkich uczestników festiwalu.

Niedziela rozpoczęła się od mszy św. w intencji uczestników w kościele pw. V Braci Męczenników Międzyrzeckich. Resztę dnia zajęły ostatnie próby do Koncertu Galowego, będącego punktem kulminacyjnym festiwalu.


(Tekst: Tomasz Zaleski)


Źródlo: http://www.giik.pl/sprawozdania



Festiwal taneczny

Ponad 900 dzieci z czterech zespołów folklorystycznych i szesnastu współczesnych uczestniczyło w XII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej "Gorzów 2005". Przetańczyły trzy dni.

Festiwal rozpoczął się 17 czerwca tanecznym korowodem, który przeszedł ulicami miasta na Stary Rynek. Na czas przemarszu wstrzymano ruch drogowy. Potem na specjalnie ustawionej scenie odbyły się krótkie prezentacje taneczne wszystkich festiwalowych zespołów. Były przytupy, podskoki, piruety. Wieczorem tego samego dnia w amfiteatrze odbył się koncert "Witamy w Gorzowie", w którym wzięły udział najlepsze gorzowskie zespoły: Buziaki, Mali Gorzowiacy, Kontra-Mini, Fart, Małolaty, Ready to Freak, Ballare. W finale wszystkie grupy zaprezentowały hiphopowe widowisko. Szczególnym brawami nagrodzono tancerza, który stojąc na głowie wykonywał prawdziwe cyrkowe ewolucje.

Tylko chłopaków mało
W sobotę w Teatrze im. J. Osterwy odbywały się prezentacje konkursowe. Widownia pękała w szwach, a za kulisami wrzało. We wszystkich garderobach i w ka dym wolnym miejscu tancerze szykowali się do występów. Zakładali stroje, rozciągali mięśnie.
Dwunastoletnia Paulina Buraczyk ze Skwierzyńskiej "Nowinki" ostatnie minuty przed wyjściem na scenę poświęciła malowaniu ust.
- Chcę jak najpiękniej wyglądać i jak najlepiej zatańczyć - mówiła. - W zespole jestem już pięć lat i uwielbiam występować. Nawet w domu ciągle chodzę tanecznym krokiem. I proszę rodziców, aby mi się przyglądali i wychwytywali wszystkie pomyłki.
Konkursowym prezentacjom bacznie przyglądała się dziewięcioosobowa Rada Artystyczna. Zasiadła w niej m.in. Ewa Repsch, główny wizytator MENiS. - Jestem pełna podziwu dla pomysłowości nauczycieli, choreografów i tancerzy - zapewniała. - Ich prezentacje to już nie tylko sam taniec, ale prawdziwe taneczno-teatralne opowieści. A najważniejsze, że wszyscy, zarówno występujący, jak i widzowie świetnie się bawili.
Jedyne czego mi na festiwalu trochę brakuje, to chłopców. Jest ich za mało, ale wiem, że bardzo trudno jest zachęcić chłopaków z podstawówki, aby porzucili piłki na rzecz tańca.
W wiankach i kapeluszach

Największą publiczność przyciągnęła niedzielna gala w amfiteatrze. Tańce współczesne przeplatały się z ludowymi zabawami, przyśpiewkami, wyliczankami. - Ecie, pecie, kaj jedziecie? Do Radomia kupić konia, bo w Radomiu tanie konie. Raz, dwa, trzy, gonisz ty - wyliczał na scenie Krzysiu Romański z Zespołu Regionalnego "Mały Haśnik" z Żabnicy.
- Haśnik w naszej gwarze oznacza małego łobuziaka - tłumaczyła Grażyna Feil, szefowa zespołu. - W zespole mamy takich 70 łobuziaków, którzy kochają tradycję Beskidu Żywieckiego. Wszystko, co prezentujemy na scenie, jest prawdziwe, wzięte od ojców i dziadków. Prawdziwe są te stroje, o które dzieci bardzo dbają. Same je piorą, krochmalą, prasują.


Tradycyjnie już wszystkie festiwalowe koncerty, w tym niedzielną galę poprowadził warszawski aktor Stanisław Jaskułka (znany m.in. z serialu "Plebania").

Źródło: www.womgorz.edu.pl/pliki/File/lbo/2005-05/07.pdf



16 czerwca 2005

"Będą tańce, że hej!"

W XII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej weźmie udział ponad 900 dzieci.

Festiwal rozpocznie się jutro o 15.30 tanecznym korowodem, który przejdzie ulicami miasta. W pierwszym dniu w amfiteatrze o 20.00 odbędzie się koncert "Witamy w Gorzowie’’ z udziałem gorzowskich zespołów: Buziaki, Mali Gorzowiacy, Kontra-Mini, Małolaty, Ballare, Fart, Ready to Freak. W sobotę w Teatrze im. J. Osterwy będą się odbywać prezentacje konkursowe. Występy młodych artystów oceni ośmioosobowa rada artystyczna pod przewodnictwem Miry Bobrowskiej, etnochoreografa. Werdykt zostanie odczytany na niedzielnym koncercie galowym, który rozpocznie się o 19.00. Tradycyjnie już, oprócz nagród oficjalnych przyznawanych za poziom prezentacji, zostaną przyznane nagrody dodatkowe: dla najmłodszego i najsympatyczniejszego uczestnika oraz tancerki z najdłuższym warkoczem. W tegorocznym festiwalu gościnnie wystąpią dwa niemieckie zespoły: Tranzstudio Frankfurt/Oder i Kinder - und Jugendtanzensemble Neuenhagen e.V. Dyrektorem festiwalu jest Jadwiga Kowaleczko. Koncerty wyreżyserują: Izabella Szafrańska, Maria i Krzysztof Szupilukowie oraz Magda Pera-Logdańska. Całość poprowadzi aktor Stanisław Jaskułka z Warszawy. Głównymi organizatorami festiwalu są: Kuratorium Oświaty i Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy.

źródło: http://www.gazetalubuska.pl/



GORZOWSKIE WIADOMOŚCI SAMORZĄDOWE nr 7 (47) LIPIEC 2002 r.

"Na ludowo i nowocześnie"

Od 14 do 16 czerwca odbywa się w Gorzowie IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej, tym razem nie tylko na Starym Rynku i w amfiteatrze, ale również w Teatrze im. J. Osterwy.

Pierwszego dnia 20 zespołów z całego kraju zaprezentowało się gorzowianom na Starym Rynku, a następnie w amfiteatrze w koncercie "Witamy w Gorzowie" wystąpiły nasze zespoły: "Buziaki", "Mali Gorzowiacy", "Kontra-Mini", "Ballare", "Czarodziejka", "Klaster" i "J&M Music".

Prezentacje konkursowe odbyły się w teatrze, gdzie tańczyły i zespoły tańca ludowego, pielęgnujące folklor różnych regionów, i grupy tańca nowoczesnego. Jury pod przewodnictwem etnochoreografa, Miry Bobrowskiej, tytuł laureata przyznało zespołom folklorystycznym: "Mali Grajcowianie" z Wieprza, "Ślebodni" z Gronia-Leśnicy, "Sądeczoki" z Nowego Sącza, "Młody Toruń" i "Koderki" z Łowicza oraz zespołom różnych form tanecznych: "Mak" z Zabrza, "Arabesque" z Bydgoszczy, "Iskierki" z Leszna, "Re-Ge-De" z Koszalina i "Trans" z Międzyrzecza.

Tradycyjnie dyrektorem festiwalu była Jadwiga Kowaleczko, koncerty prowadził aktor scen warszawskich Stanisław Jaskułka, reżyserowali je: Izabella Szafrañska, Maria i Krzysztof Szupilukowie oraz Magdalena Pera-Logdańska, a lekarzem festiwalu pediatra Krystyna Sławińska-Malczewska. (df)

źródlo: http://www.gorzow.pl/pliki/gws 7-2002.pdf



17 czerwca 2002

Przyśpiewki z przytupem

Koncertem galowym zakończył się w niedzielę IX Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gorzów 2002. Na scenach w amfiteatrze i teatrze oraz na Starym Rynku zatańczyło 900 dzieci.

Tańczyły w kierpcach, trzewikach, baletkach i boso. W rytmie oberka, mazura, ale też współczesnego hip-hopu. Folklor reprezentowało osiem zespołów, a jedenaście - tańce współczesne. Uczestnicy przyjechali z różnych stron Polski. Najdłuższej, bo ponad 11 godzin jechały na festiwal dzieci z Nowego Sącza z zespołu Sądeczoki. Całą noc spędziły też w autokarze dzieci z Wieprza z zespołu Mali Grojcowianie. Tancerze z Koszalina z zespołu Re-Ge-De przyjechali aż w 50-osobowym składzie.

Festiwal trwał trzy dni. W pierwszym odbyły się krótkie prezentacje na Starym Rynku. Przytupy i gwizdy tak spodobały się przechodniom, że jedna z kobiet tańczyła pod sceną z siatkami pełnymi zakupów. W piątkowy wieczór w amfiteatrze odbył się też dwugodzinny koncert ,,Witamy w Gorzowie'', w którym wystąpiły gorzowskie zespoły.

Największe festiwalowe emocje towarzyszyły sobotniemu koncertowi konkursowemu w teatrze. Prezentacje trwały cztery godziny. Uczestników oceniała dziewięcioosobowa Rada Artystyczna pod przewodnictwem etnochoreografa Miry Bobrowskiej. Publiczność też bacznie przyglądała się wykonawcom i w drodze głosowania przyznała swoją nagrodę zespołowi Mali Grojcowianie, który przedstawił dziecięce zabawy górali żywieckich i zabawne ,,przezywanki''. Jak się później okazało zespół ten spodobał się również jurorom. Festiwalowe koncerty wyreżyserowali Izabella Szafrańska, Magdalena Pera-Logdańska i Krzysztof Szupiluk, a poprowadził je warszawski aktor Stanisław Jaskułka. Nad całością czuwała dyrektorka festiwalu Jadwiga Kowaleczko.

źródło: http://www.gazetalubuska.pl/





Ostatnia zmiana:
kjaskulka @ sgsp edu pl
2007-07-11



Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!