Powrót
Tydzie Kultury Beskidzkiej

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu:

Prowadzenie: Stanisław Jaskułka w latach od 1977 do 1996 oraz od 2007r.

Czasem trzeba było nie tylko prowadzić Festiwal, ale i naprawić podłogę (jak na zdjęciach poniżej):

Przykladowe terminy:

28.07 - 03.08.1991

28.07-03.08 1994

29.07.-01.08. 1995

30.07 - 04.08.1996

28.07 - 05.08.2007

28.07 - 10.08.2008

02 - 05.08.2009

01 - 06.08.2010

Tydzień Kultury Beskidzkiej - wydarzenie kulturalne i folklorystyczne - odbywa się corocznie w kilku miejscowościach Beskidu Żywieckiego. W programie są koncerty, festyny i wieczory taneczne przy muzyce folk.Festiwal Folkloru Górali Polskich jest wspaniałą okazją do poznania zwyczajów góralskich, ich tradycji i obrzędów. Warto tam zajrzeć i wzbogacić swoje wiadomości na temat polskiej wsi beskidzkiej. Wawrzyńcowe Hudy, odbywające się w Ujsołach, upamiętniają dzień św. Wawrzyńca. Główną atrakcją jest zapalenie 10-metrowych stosów drewna. Kiermasz sztuki ludowej odbywa się w Istebnej. Jabłonków rok w rok gości Polaków, Słowaków i Czechów na wspólnej, dwudniowej imprezie. Odbywają się plenery artystyczne, korowody uliczne oraz targi z wystawami dzieł sztuki ludowej. Rzeźby, hafty i malowidła o tematyce góralskiej są bardzo atrakcyjne i kuszą, by sięgnąć do portfela i stać się właścicielem, na przykład słynnego haftu koniakowskiego. Dzięki współpracy organizatorów TKB z Conseil International des Organisations de Festivals de Folklore et d'Arts Traditionnels, organizatorzy imprezy mogą zapraszać wiele zespołów światowej sławy na wspólne biesiadowanie i tańce.



W roku 1974 dotychczasowe Dni Polskie przekształcono w niezależny Festiwal Folkloru Górali Polskich. Od 1979 roku zaczęto przyznawać funkcjonujące do dziś nagrody "Żywieckie Serca". W roku 1980 festiwal po raz pierwszy odbył się w amfiteatrze pod Grojcem. W roku 1982 podjęto decyzję o odbywaniu w jednym terminie Festiwalu Folkloru Górali Polskich i Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W 1993 estrada została zadaszona. Organizatorami imprezy jest Żywiecki Ośrodek Kultury (ŻOK) i Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej. Od roku 1990 w ramach TKB oprócz Festiwalu Folkloru Górali Polskich odbywają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, w których występują zespoły folklorystyczne z całego świata. MSF odbywają się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych (CIOFF). W Żywcu gościły już grupy ze wszystkich kontynentów. To one w ostatnich latach przyciągają widownię TKB. H.Woźniak

Źródło:

http://www.nsik.com.pl/archiwum/77/a11.html


41. Festiwal Folkloru Górali Polskich

2010

W Żywcu rozpoczął się 41. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Jury przez pięć kolejnych dni będzie oceniać zespoły występujące w ramach festiwalu. Zespoły wykazują się dużym perfekcjonizmem, w przygotowanych prezentacjach. Widać, że solidnie pracowały przed przystąpieniem do tegorocznych zmagań. Ocenę poszczególnych zespołów zostawiamy jednak fachowemu jury.

...Złowrogie, czarne chmury starał się odpędzać prowadzący FFGP w Żywcu Stanisław Jaskułka. Konferansjer rodem z Nowego Targu zapewnił na wstępie, że na odpędzaniu deszczu nie zna się tak dobrze, jak inny znany gawędziarz Józef Broda. Tymczasem "czary" pana Stanisława poskutkowały, bo aura zlitowała się nad biorącymi udział w kolejnym dniu TKB i deszcz ustał. Choć z początku widzów można było bez problemu policzyć, to potem z każdą chwilą było ich więcej.

http://beskidzywiecki.bloog.pl/kat,162263,index.html

Za nami pierwszy dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Żywcu. Tradycyjnie już impreza przywitała nas deszczową aurą. To jednak nie przeszkodziło żywieckiej publiczności, tłumnie stawić się w żywieckim amfiteatrze "Pod Grojcem". A tam czekała na nich prawdziwa folklorystyczna uczta.

Punktualnie o 18. sygnał trąbit rozpoczął 47. Tydzień Kultury Beskidzkiej i 41. Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Widzów przywitał charyzmatyczny prowadzący Stanisław Jaskułka. Popularny aktor ze swadą poprowadził pierwszy dzień festiwalu. Jego retorycznych popisów będzie można słuchać do środy. Są pięknym uzupełnieniem barwnych, energetycznych występów zespołów biorących udział w festiwalu. W sobotni wieczór poza konkursem wystąpiła i to aż dwukrotnie Ziemia Żywiecka.

http://www.zywiecczyzna.pl/szczegoly.php?10421




40. Festiwal Folkloru Górali Polskich

Pożegnanie z Jaskułką MH | 05.08.2009 (848)

Zakończył się 40. Festiwal Folkloru Górali Polskich.

Jednym z ważniejszych elementów wtorkowego programu było pożegnanie z żywiecką sceną konferansjera - aktora Stanisława Jaskułki. Uspakajamy jednak fanów jego talentów, pan Stanisław do Żywca wróci już za rok. Od dziś rolę wodzirejów przejmą Jadwiga Jurasz i Andrzej Maciejowski.

Stanisław Jaskułka to osoba niezwykle zasłużona dla żywieckiej estrady TKB. Był jednym z prowadzących festiwal w latach siedemdziesiątych. Został "odkurzony" w poprzednim roku. I okazało się, że po latach, potrafił na nowo rozkochać żywiecką publiczność. Zresztą, z wzajemnością. Podczas wtorkowego koncertu artysta przyznał, iż żywiecka publika jest najlepszą, z jaką przyszło mu w karierze konferansjera współpracować! A warto przypomnieć, że niedawno był jednym ze współprowadzących festiwal w Sopocie. Stanisław Jaskułka miał wczoraj powody do zadowolenia, albowiem oprócz życzeń, otrzymał wpis do Złotej Księgi TKB, medal "Zasłużony dla Miasta Żywca" i chyba najcenniejszy laur - medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznany przez ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego.

http://www.super-nowa.pl/druk.php?i=14233





45 Tydzień Kultury Beskidzkiej

28 lipca - 10 sierpnia 2008 r. Żywiec

Ceńmy co nasze

Mariusz Hujdus |

04.08.2008 (482)

Za nami już dwa dni Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Po raz kolejny potwierdziła się zasada, że im piękniejsza pogoda - tym więcej osób w żywieckim amfiteatrze "Pod Grojcem". W niedzielne popołudnie ciężko było znalezć wolne miejsce! O popularności festiwalu świadczą też liczne odwiedziny przez internautów naszej strony internetowej, gdzie codziennie realizujemy transmisję z festiwalu.

W niedzielne popołudnie, zabawa trwała nieco krócej niż przewidywał to program. A to dlatego, że z przyczyn losowych wypadły z zestawienia zespoły: Minos z Włoch i Tajdany ze Strzegomian. Na scenie pojawiły się natomiast: Skalni z Krakowa, Dolina Nowego Sołońca ze Złotnika, Holny z Zakopanego, Podegrodzie z Podegrodzia i Svetlina z Sofii (Bułgaria). Publiczności bardzo podobały się stroje zespołu z Podegrodzia - jedne z najbardziej efektownych w tegorocznym festiwalu. Podobał się też występ Doliny Nowego Sołońca - zespołu znanego i lubianego w Żywcu.

Swojej przyjazni z zespołem "Holny" z Zakopanego nie ukrywał prowadzący Stanisław Jaskułka, dla którego występ krajan z Podhala był niezwykle wzruszający. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że Stanisław Jaskułka prowadził niedzielny w towarzystwie Andrzeja Maciejowskiego. Panowie błyszczą humorem, góralszczyzną i swobodą prowadzenia imprez masowych.

Źródło: http://www.super-nowa.pl/art.php?i=9749



...Wielkim uznaniem wśród publiczności Tygodnia Kultury Beskidzkiej cieszą się prowadzący: Jadwiga Jurasz i Stanisław Jaskułka z każdym wyjściem na estrady udowodniają, że nie tylko biegle władają góralską gwarą, ale są prawdziwymi profesjonalistami, umiejącymi sobie poradzić w każdej sytuacji. Wielkie brawa i oby tak dalej!
Dzisiaj kolejny dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na 16. przewidziano konferencję prasową TKB. A o 18. powrót do amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu, gdzie czeka nas kolejna porcja atrakcji...



FFGP08

W Żywcu, FFGP (jedna z dwóch konkursowych części TKB) trwał od 2 do 5 sierpnia. Koncert Pod Grojcem zainagurowało " Pilsko." Prezentujące się w kolejnych dniach zespoły,wykazały się bardzo dobrym poziomem muzycznym i ciekawv oprawv artystycznv. Udział w żywieckim festiwalu to dla uczestników ogromne wyróżnienie. Kto zdobywa Złote Serce Żywieckie, to tak jakby zdobył złoty medal olimpijski - twierdzi Leszek Miłoszewski - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. Także żywiecka publiczność jest niezwykle wymagającą i "wyrobioną" publicznością, nie można jej byle czym zadowolić i nie można jej oszukać. Wiedzą o tym także organizatorzy i dokładają wszelkich starań aby wszystko "zapiąć na ostatni guzik" Udowodnili to podczas niedzielnej konferencji prasowej. W ogniu pytań dziennikarzy znaleŹli się Leszek Miłoszewski - Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego TKB, burmistrz Żywca - Antoni Szlagor, Marek Regel - dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu oraz Dariusz Piotrowski - kierownik estrady TKB w Żywcu.

Gociem specjalnym był aktor i konferansjer estrady TKB w Żywcu - Stanisław Jaskułka.

Jednakże tym, co kochają góralską muzykę nie przeszkodziły, ani drobne mankameny, ani niespodzianki pogodowe. Do póżnych godzin wieczornych nagradzali oklaskami wszystkich wykonawców.

http://www.nsik.com.pl/archiwum/239/a1.html

Konferencja prasowa w sprawie TKB w Żywcu

03.08.2008 r.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to impreza z wieloletnią tradycją. Co roku, organizatorzy starają się jednak zaskoczyć widzów nowymi pomysłami. Być może dlatego - impreza od lat przyciąga licznych przedstawicieli mediów. Specjalnie dla nich zorganizowano dzisiaj w Żywcu konferencję prasową poświęconą festiwalowi.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: Leszek Miłoszowski - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gospodarz miasta Żywca, burmistrz Antoni Szlagor, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu Marek Regel, kierownik biura organizacyjnego estrady w Żywcu Dariusz Piotrowski oraz

gość specjalny konferencji, ceniony aktor i konferansjer estrady TKB w Żywcu Stanisław Jaskułka. Stanisław Jaskułka to góral z krwi i kości, wychowany w Nowym Targu, więc jak nikt inny rozumie tematykę góralską.
Spotkanie z mediami, prawem zbója, rozpoczął zgrabnie właśnie Jaskułka, który wyjaśnił powody niebytności na scenie TKB od kilkunastu lat.
W końcu pojęli, ze bacować moze ino jeden, to żek wrocił. I nie żałuję, bo jakżem usłyszoł hymn Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Sumi jawor, sumi..., śpiewany przez kilka tysięcy żywczaków, to mi mrówki po plecak latoły zagadoł aktor.
Konferencję prasową TKB w Żywcu poprowadził rzecznik prasowy tej estrady - Mariusz Hujdus.
W pomieszczeniu Karczmy Żywieckiej, gdzie odbywała się konferencja pojawiła się silna reprezentacja dziennikarzy. Byli przedstawiciele prasy, radia i telewizji. Na konferencji padało sporo pytań dotyczących tegorocznej imprezy. Organizatorów pytano m.in. o absencję prezydenta RP podczas korowodu TKB w Wiśle, o tegoroczne nowości w festiwalu, jego renomę oraz wiele innych tematów, o których przeczytacie Państwo z pewnością w jutrzejszych wydaniach gazet.Podczas konferencji prasowej rozdano również akredytacje oraz materiały promocyjne.

Źródło: http://www.zywiecczyzna.pl/szczegoly.php?7012


Konferenciér z castingu? Pan Jaskułka (Vlaątovka) říká: ne!

17.12.2008

Stanisław Jaskułka boi się eksperymentów w tej dziedzinie.

Wiślanské kulturní středisko překvapilo hodně osob svým nápadem, ohlaąujíc náborové castingové řízení, týkající se konferenciéra, tedy uvaděče jednotlivých čísel zábavného programu při veřejných vystoupeních na příątí ročník Beskydského týdne kultury. I kdyľ ohledně této blíľící se akce zůstalo jeątě hodně času, více neľ osm měsíců, tento nápad uľ stačil udělat hodně kontroverzních názorů.
Náborová soutěľ uľ byla ohláąena. Její směrnice a platná pravidla můľete najít na oficiální internetové stránce města Wisly. Pořadatelé sdělují, ľe ten, kdo by chtěl uvádět zmíněný festival, je nutné, aby měl ne jenom scénický instinkt a vrozený pud, ale musí rovněľ umět říkat vhodné a zábavné vtipy a nebát se stát před davem shromáľděných lidí. ®ádosti ohledně castingu můľete odevzdávat do 23 ledna příątího roku. 

Poslech uchazečů a kandidátů se bude skládat ze dvou částí. V první části uchazeči zaprezentují svůj krátký program (například recitaci, zpěv, komentáře atd.). V druhé části kandidát je povinen představit program navrľený porotou. Autorská prezentace kandidáta nemůľe trvat déle neľ 3 minuty. – Hledáme předevąím – lidově řečeno „čerstvou krev“ – sdělují pracovníci Wiślanského kulturního střediska. S jejich nadąením vąak nesouhlasí pan Stanisław Jaskułka (česky: pan Vlaątovka), populární herec, a zároveň jeden z nejoblíbenějąích konferenciérů scén během veřejných vystoupení, které byly pařádány na Beskydském týdnu kultury. 

– Prosím Vás! Pěkně prosím! Jenomľe problém se objeví ve chvíli, právě kdyľ ..... se objeví konkrétní problém. Vyrecitovat a zazpívat se dá opravdu vąechno, ale kdyľ se vąak vchází na estrádní scénu připraveného vyvýąeného podium Beskydského týdne kultury, tak se vąechno rychle mění. Poprvé je nutné umět velice pohotově, vhodně a bleskurychle reagovat. Před několika lety se mě přihodila taková situace, ľe jsem musel vběhnout na scénu a vąechno zachraňovat, protoľe Poláci začali házet kovovými mincemi na Mexičanky, účastnice zmíněného festivalu. 

Následovně bylo nutné chytit a dát vůdce těchto pseudo skupin, kteří naruąovali pořádek do policejních vozidel, a přirozeně uklidnit situaci. Nepředvídavých situací je opravdu velké mnoľství, proto je nutné mít velkou estrádní zkuąenost. A podruhé, aby jste mohli o něčem hovořit, tak musíte vědět o čem se hovoří. Můľete být horalem z ®ivce a hovořit nářečím, ale co z toho máte, kdyľ nebudete mít základní vědomosti o horalech například ze Spiąe. Je vhodné o nich přece něco říci, představit a seznámit je shromáľděné veřejnosti. Změna konferenciérů je nutná, ale nemůľe přece existovat taková situace, ľe je to důsledek „lapačky na lidi”. Byly jiľ takové situace, ale ti, kteří to zkouąeli, velice rychle odpadli – tvrdí pan Stanisław Jaskułka. 

Kaľdý rok je vysoko hodnocena úroveň konferenciérů během Beskydského týdne kultury v ®ivci. http://www.super-nowa.pl/fr.php?i=11271




44 Tydzień Kultury Beskidzkiej

28-31 lipca 2007 r. Żywiec

Źródło: http://www.tydzienkulturybeskidzkiej.beskidy.pl/

Koncerty prowadzili: Jadwiga Jurasz, Andrzej Maciejowski, Krzysztof Trebunia-Tutka z Zakopanego, Jacenty Ignatowicz, a także, po wielu latach nieobecności, na żywiecką scenę powrócił znany aktor Stanisław Jaskułka. Jak zwykle bawili żywiecką publiczność góralskim humorem, przyśpiewkami, grą na instrumentach ludowych, potwierdzając po raz kolejny swoje sceniczne obycie.

Fot. Waldemar Kompala
Źródło:http://www.gazetazywiecka.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=657



39 Tydzień Kultury Beskidzkiej


30.07 - 04.08.1996

I po Godach

Mariusz Hujdus


Zakończył się właśnie 39 Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody", który po raz pierwszy odbywał się pod patronatem medialnym "Super-Nowej".

Żywieckie Gody rozpoczęły się przed tygodniem...

... Dzisiaj, jako gwiazda wieczoru, wystąpił zespół "Żywczanie". Konferansjerem ostatniego dnia Żywieckich Godów był znany aktor Stanisław Jaskułka, który zachwycał wszystkich świetną gwarą i znakomitym poczuciem humoru. Trudno jednak się dziwić, skoro Jaskułka to rodowity góral. To właśnie on przedstawił widzom listę nagrodzonych w tegorocznych Żywieckich Godach,

Źródło: http://www.super-nowa.pl/art.php?i=7557



38. Festiwal Folkloru Górali Polskich

XXXVIII Tydzień Kultury Beskidzkiej


Rozdano Złote Żywieckie Serca


Już po raz 37 na estradach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim oraz Oświęcimiu, przez dziewięć kolejnych dni , od 29 lipca do 6 sierpnia 2000, koncertowały w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej 84 zespoły. Wśród prawie setki zespołów ponad połowę stanowiły grupy góralskie. Największym zainteresowaniem cieszyły się występy grup zagranicznych a szczególnie zespołów peruwiańskiego i tureckiego. Nie przyjechali awizowani przez organizatorów Algierczycy. Łącznie na TKB-owskich estradach wystąpiło 67 zespołów polskich i 17 zagranicznych.Występom towarzyszyły wystawy, kiermasze sztuki ludowej, uliczne parady i spontaniczne popisy kapel, instrumentalistów i śpiewaków. Tradycyjnie już integralną część TKB stanowią: Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach.Jury XXXI Festiwalu Folkloru Górali Polskich oceniło 18 zespołów biorących udział w konkursie. Regionalny Zespół "Spod Kicek" z Mordarki otrzymał główny laur - Złote Żywieckie Serce i 5 tyś. zł, za program "Zielone Świątki", który najbardziej podobał się jurorom. Srebrne

W tegorocznym TKB uczestniczyło około 4000 wykonawców, których oglądała i oklaskiwała ponad 200 tysięczna publiczność.Dobrze się stało, że żywieccy organizatorzy festiwalu utrzymali ceny biletów wstępu na poziomie roku ubiegłego... Na żywieckiej scenie zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych oraz uczestniczące w Festiwalu Folkloru Górali Polskich. W niedzielę o drugiej nad ranem kolorowe fajerwerki zakończyły XXXVII Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Tekst: A. Matlakiewicz

Barwny korowód zespołów w Wiśle zainaugurował w sobotę XXXVII Tydzień Kultury Beskidzkiej, jeden z największych w Europie festiwali folklorystycznych.
Przez dziewięć najbliższych dni wystąpią 93 zespoły, w tym około 20 z zagranicy, m.in. z Peru, Rosji, Słowacji, Turcji, Algierii, Macedonii i Finlandii. Imprezie towarzyszą wystawy i kiermasze sztuki ludowej. Ł.G., PAP





XXXVIII Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiegł końca



W tegorocznym 38 Tygodniu Kultury Beskidzkiej, na estradach w Żywcu, Wiśle, Szczyrku i Oświęcimiu (występy zespołów w Makowie Podhalańskim odwołano z uwagi na wielkie zniszczenia jakie poczyniła w tym mieście powódź) zaprezentowało się ponad 90 zespołów polskich i zagranicznych. Ta największa w Polsce i jedna z największych w Europie imprez folklorystycznych zgromadziła 25 ekip zagranicznych między innymi z: Grecji, Indii, Meksyku, Włoch, Tajwanu czy Nowej Zelandii.Z Polski na scenach TKB pojawiło się 70 wykonawców. Wystąpiło ponad 3,5 tysiąca artystów, 17 kapel, 16 grup śpiewaczych, 14 solistów instrumentalistów, 14 śpiewaków, 32 uczniów, odbyły się także cztery korowody.W ramach obchodów 38 TKB odbyły się tradycyjne już: XXXII Festiwal Folkloru Górali Polskich i XII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Imprezie towarzyszyły też: VII Festyn Istebniański, 54 Gorolski Święto w czeskim Jabłonkowie i jedna z największych atrakcji - Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, w czasie których zapłonęły kilkunastometrowe ogniska (hudy).XII Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne zapoczątkował w Żywcu roztańczony i rozśpiewany korowód, który przemaszerował, a raczej przetańczył całą trasę, od MDK aż na żywiecki Rynek. Publiczność zgromadzona na trasie przejścia korowodu reagowała bardzo żywiołowo, nagradzając tańczące i śpiewające zespoły oklaskami...
Tydzień Kultury Beskidzkiej był okazją do posłuchania dobrej muzyki, poznania folkloru, spotkania znajomych oraz posmakowania dań regionalnych. Wydaje się jednak, że nie wszyscy stanęli na wysokości zadania. Żywieckie koncerty prowadzili Jadwiga Jurasz, Krzysztof Trebunia Tutka i Jan Karpiel Bułeczka. Ten ostatni niczym się nie wyróżnia. Ma kłopoty z dykcją, czytaniem i na dodatek często mówi niewyraźnie. Czy nie czas na zmiany?

Brylował swego czasu w Żywcu Stanisław Jaskułka - góral z Nowego Targu, aktor, z którego usług nie wiadomo czemu zrezygnowano.

Nie najlepszą oglądalność mają koncerty w wykonaniu polskich zespołów góralskich, których muzyka i tańce, nie boję się tego napisać, opatrzyły się - mówiąc oględnie.
...Korowód zespołów posuwał się przez pozbawione akcentów folklorystycznych ulice. Dobrym obyczajem Tygodnia Kultury Beskidzkiej jest uwzględnianie w programie imprezy jubileuszowej zespołów, szczególnie zasłużonych dla kultury regionu i nie tylko. W tym roku jubileusz 30-lecia działalności artystycznej obchodzi Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta Żywca Ziemia Żywiecka, który wystąpił w dniu 5 sierpnia, z koncertem galowym przy wypełnionym amfiteatrze "Pod Grojcem". O koncercie i poprzedzających go uroczystościach oficjalnych piszemy w oddzielnym artykule.

Tekst: A. MatlakiewiczNad Sołą i Koszarawą - nr 17 (72) - rok IV - 1 wrzesień 2001

XXXIX Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiegł końca - Parada folkloru.

Przez dziewięć dni, od 27 lipca do 4 sierpnia 2002, na pięciu estradach: w Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i w Oświęcimiu tańczyły, śpiewały i grały zespoły w ramach XXXIX Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Przyjechało w Beskidy prawie 3.600 wykonawców z 69 zespołów polskich i 31 zagranicznych. 19 koncertów dały kapele i instrumentaliści ludowi. Żywiecka estrada w amfiteatrze Pod Grojcem należała tradycyjnie już do tych najważniejszych. Tutaj bowiem rozegrano konkurs w ramach Festiwalu Folkloru Górali Polskich, w którym wzięło udział 21 zespołów z Podhala, Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Nowosądeckiego rywalizujących o główną nagrodę festiwalu - Złote Żywieckie Serce. Na estradzie Rynku prezentowały się kapele, grupy śpiewacze i soliści oceniani przez jurorów. Ulewny deszcz jaki spadł w godzinach popołudniowych w Żywcu 31 lipca stał się główną przeszkodą w przeprowadzeniu ulicami miasta korowodu zespołów, które inaugurują Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne.W sobotę, 3 sierpnia, w amfiteatrze Pod Grojcem wręczono nagrody laureatom, którzy wystąpili w koncercie finałowym.
Po ostatnich frazach muzycznych płynących z estrady, handlujący piwem musieli zakręcać kurki z żywieckim piwem, a publiczność opuszczać żywiecki amfiteatr. Gdzie te zabawy całonocne, lub prawie całonocne. Wydaje się, że dotychczasowa formuła TKB musi ulec daleko idącej modyfikacji, szczególnie zaś FFGP, który nie boimy się tego napisać, stał się dla większości widzów oklepany, żeby nie powiedzieć nudny. Występy rodzimych zespołów góralskich musi przedzielać większa ilość zespołów zagranicznych. A może jako przerywnik wprowadzić krótkie koncerty muzycznych zespołów folkowych.

Źródło:

Nad Sołą i Koszarawą - nr 16 (95) - rok V - 15 sierpień 2002

Tekst: A. Matlakiewicz

http://www.nsik.com.pl/archiwum/72/a3.html









Do góry






















     Pobierz Firefoksa teraz i podpal sieć!